Často po svých klientech chci, aby udělali print screen neboli otisk obrazovky a tápou jak na to. Do WikiBlogu jsem sepsal krátký návod jak na to.

Jak udělat print screen
04.01.2019

Print Screen, screenshot, prtscr apod. obecně otisk/snímek obrazovky. Jak ho udělat na jednotlivých systémech, platformách? 

Print screen ve Windows

1. Stiskněte tlačítko Print Screen (Klávesa PrtScr může být označena jako "PrtScn", "Prnt Scrn", "Print Scr", či podobně)
2. Otevřete Kreslení (Malování)
3. Stiskněte ctrl+v pro vložení screenshotu do Kreslení
4. Stiskněte ctrl+s pro uložení screenshotu

Tlačítko PrtScr ukládá otisk celé obrazovky do schránky tak jak jej vidíte ve stejném rozlišení jako je Váš monitor. Ze schránky je třeba otisk uložit do souboru, což uděláte například přes malování, lze využít také Word (nedoporučuji)

Print screen ve Windows 8 a vyšší

Ve Windows 8 můžete využít kombinace kláves ⌘Win+PrtScr - screenshot se uloží přímo do souboru. Najdete jej ve složce screenshoty případně obrázky>snímky obrazovky. Samotné Print Screen stále ukládá do Schránky (clipboardu).

Snímek obrazovky na tabletu Windows 8/10

Na tabletech je to snadné: stiskněte a držte tlačítko Home (tlačítko se symbolem Windows) a k tomu tlačítko a Volume Down (hlasitost dolů). Výsledný screenshot budete mít ve složce Pictures (Obrázky) ve vytvořené složce Screenshots (Snímky obrazovky).

Jak udělat screenshot na Macu?

  • Stiskněte Command + Shift + 3
  • Otisk obrazovky najdete jako .png soubor na vaší ploše.

Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu?

Na iPhonu či iPadu (tedy iOS) je to s vytvářením screenschotů podobné jako u Windows tabletů. Stisknete zapínací/probouzecí tlačítko (tedy to co je v zásadě nahoře vpravo) a současně s ním tlačítko uprostřed dole, tedy tlačítko Home. Výsledný obrázek se pak uloží do galerie fotek. 

Jak udělat screenshot na Androidu

Screenshot na Androidu se za normálních okolností pořídí prostě tak, že stisknete současně tlačítka Volume Down+Power (tedy Hlasitost dolů a zapínací/vypínací tlačítko).

Jak udělat snímek obrazovky na iPhonu X

Udělat snímek obrazovky (screenshot) na iPhonu je snadné, ovšem jak uděláte snímek obrazovky na iPhonu X, který nemá Home Button? U všech iPhonů se totiž pořizuje snímek způsobem, že zmáčknete zároveň Home Button tlačítko a tlačítko pro zamykání telefon.

1. držte tlačítko pro zamykání iPhonu
2. stiskněte a povolte jedno z tlačítek hlasitosti

Něco dalšího ke čtení
Rozhovor pro regionální portál Horní Podřevnicko

Před cca dvěma týdny mne Petr Jaroň z regionálního portálu Horní Podřevnicko vyzpovídal na téma návrh webu. Bavili jsme se třeba o tom, jak vznikají úspěšné weby, jaké jsou správné postupy, kde se nejčastěji chybuje, co není radno podceňovat, na co dát během tvorby pozor, kdo web potřebuje a kdo ne apod.